Hvilken betydning har de nye barselsregler? Få et overblik her

Jakie znaczenie mają nowe przepisy dotyczące macierzyństwa? Tutaj znajdziesz przegląd

Czy nie wiesz, jak to się ma do nowych przepisów dotyczących macierzyństwa, które obejmują planowany urlop macierzyński dla mężczyzn i współrodziców? Julie Carøe pomoże Ci uzyskać przegląd tutaj.

Artykuł został napisany przez Julie Carøe,
położna i założycielka „SamenMedJer

Dzięki nowym przepisom dotyczącym macierzyństwa przyszli rodzice muszą bardziej równomiernie dzielić urlop macierzyński między sobą. W nowym programie macierzyńskim matka i ojciec będą mieli po 11 tygodni urlopu macierzyńskiego, przy czym ostatnie 26 tygodni będzie można dowolnie podzielić. Tych 11 tygodni jest zarezerwowanych, co oznacza, że ​​nie można ich przenieść na drugiego rodzica. Jeżeli zatem ojciec zdecyduje się nie zachować swojej części urlopu macierzyńskiego, tygodnie te przepadną.

Jakie znaczenie ma nowe prawo dotyczące macierzyństwa?


1 sierpnia 2022 r. w Danii weszło w życie nowe prawo dotyczące macierzyństwa. Po tym jak przez 20 lat mogliśmy dowolnie dzielić urlop macierzyński pomiędzy rodzicami, teraz jest czas przeznaczony dla partnera. Obecnie, za pośrednictwem dyrektywy UE, jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji, w jaki sposób można lepiej zrównoważyć życie rodzinne i zawodowe.

Tym samym wszystkie dzieci urodzone po powyższej dacie otrzymały możliwość spędzenia większej ilości czasu z rodzicami. Niektórzy wolą trzymać to razem, inni osobno.

Całkowita liczba tygodni jest jednak taka sama, jak w starej ustawie o macierzyństwie. Dokonano już niewielkich pomiarów, które pokazują, że więcej mężczyzn skorzystało z większej liczby urlopów macierzyńskich niż przed wejściem w życie ustawy – zatem ciekawie będzie śledzić rozwój sytuacji w ciągu najbliższych kilku lat.

Przeczytaj także artykuł „Dlatego dziecko powinno leżeć na brzuszku”

Jak w świetle nowego prawa rozkładany jest nowy urlop macierzyński?

Zasadniczo nowe prawo oznacza, co następuje w przypadku podziału między rodzicami:

Jeżeli rodzice mieszkają razem w chwili urodzenia dziecka, na ogół mają na to 24 tygodnie każdy z nich.

Mogą zdecydować się na rozdzielenie ich między siebie według własnego uznania. Jednak 11 tygodni jest przeznaczone dla partnera. To jest 2 tygodnie po urodzeniu i 9 tygodni później. Tygodni tych nie można przenieść na matkę, a w przypadku ich niezatrzymania przepadają na rzecz rodziny. Uruchomienie i uruchomienie może być pewnym wyzwaniem.

Borger.dk przedstawił to wyjaśnienie, aby zapewnić lepszy przegląd.

Kiedy należy zgłosić urlop macierzyński?

Na początek wszystkie kobiety w ciąży muszą zarejestrować się na urlopie macierzyńskim nie później niż 3 miesiące przed przewidywanym terminem porodu. Obowiązuje to niezależnie od tego, czy idziesz na urlop na 4, 6 czy 8 tygodni przed terminem porodu.

Nie później niż 6 tygodni po porodzie musisz zgłosić planowany powrót z urlopu macierzyńskiego. Musisz także zgłosić, czy wracasz na pełen etat, czy na część etatu. Każda jednak ma możliwość przedłużenia urlopu o co najmniej 5 tygodni po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, jeśli po tym czasie podejmie pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednakże Twoja konkretna umowa może zawierać indywidualne zasady, dlatego porozmawiaj ze swoim pracodawcą.

Obecnie istnieje duża różnica w ofercie firm w zakresie urlopu macierzyńskiego dla rodziców. Faktycznie stało się to parametrem konkurencyjnym w przyciąganiu nowych pracowników. A może i Ty otrzymałaś w swojej pracy nowe zasady macierzyństwa? Sprawdź to i pamiętaj, że jeśli musisz złożyć wniosek o zasiłek macierzyński w trakcie urlopu macierzyńskiego, musisz to zrobić nie później niż 8 tygodni po pierwszym dniu nieobecności lub ostatniej wypłacie wynagrodzenia.

Jednak jest wiele rzeczy, o których warto wiedzieć. Terminów jest wiele, a ponieważ są one indywidualne w zależności od umowy i układu zbiorowego - zawsze skontaktuj się ze swoim działem HR, przedstawicielem związku zawodowego lub szefem, aby uzyskać więcej informacji na temat konkretnych warunków.

Przeczytaj także artykuł „Po porodzie – warto wiedzieć”

Urlop macierzyński dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną lub bezrobotną, obowiązują Cię inne zasady. Następnie skontaktuj się z Udbetaling Danmark, aby uzyskać dalszą pomoc i wskazówki.

Chociaż zapamiętanie wszystkiego może być trudne, gdy jednocześnie dokuczają Ci brak snu, hormony, nowe życie w roli rodziców i wszystko inne, co dobre, PAMIĘTAJ, aby sprawdzić swoją skrzynkę e-mail i odpowiedzieć przed różnymi terminami, ponieważ może to ostatecznie skutkować utratą Twojej szansy na pieniądze i czas spędzony z dzieckiem w przypadku ich przekroczenia.

Uff – kto powiedział, że musi być łatwo…

Odwiedź stronę internetową www.sammenmedjer.dk

Tutaj znajdziesz film objaśniający nowe zasady dotyczące macierzyństwa

Dzięki temu filmowi objaśniającemu możesz łatwo i szybko zapoznać się z nowym urlopem macierzyńskim

Nowe zasady macierzyństwa

Więcej informacji można znaleźć na stronie Więcej informacji można znaleźć tutaj: www.borger.dk/barsel

Powrót do blogu