Amning: Hyppige opvågninger og amning om natten

Karmienie piersią: Częste przebudzenia i karmienie piersią w nocy

Karmienie piersią w nocy jest całkowicie normalne. Zainspiruj się dobrymi pozycjami do karmienia piersią w nocy i możliwymi rozwiązaniami na częste przebudzenia dziecka w nocy. Doradca karmienia piersią Sara Degn pomaga przy częstych przebudzeniach dziecka w nocy.

Czy częste wybudzanie się w nocy, gdy dziecko chce karmić piersią, stało się już jego nawykiem? Tak, być może jest tak, że karmienie piersią weszło już w nawyk i jest to jedyny sposób, aby dziecko ponownie zasnęło. To wy, rodzice, decydujecie, czy jest to zły nawyk. W kolejnej części poruszę temat częstych przebudzeń i karmienia piersią.

Częste przebudzenia i karmienie piersią w nocy

Może to być niezwykle trudne, jeśli Twoje dziecko budzi się wiele razy w nocy. Niektóre dzieci budzą się raz na godzinę, co jest bardzo męczące dla rodziców. W tym przypadku najlepszą rzeczą jest to, czy możesz nadal uśpić dziecko, wykonując to, co już robisz. Jest to zazwyczaj najłatwiejsze, najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązanie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Przeczytaj także artykuł „Karmienie piersią: oznaki głodu”

Przykład : Jeśli Twoje dziecko budzi się raz na godzinę i jedyne, co pomaga, to karmienie go z powrotem do snu, musisz to kontynuować. Jeśli musisz znaleźć inny sposób na ponowne uśpienie dziecka, może to być dla Ciebie niezwykle frustrujące. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że musisz poświęcić więcej czasu na ponowne zaśnięcie dziecka.

Możliwe rozwiązanie

  • Jeśli w nocy wisi na nim głównie matka, powinna zadbać o to, aby w ciągu dnia wysypiała się i odpoczywała.

  • Pozbądź się budzenia dziecka, ponieważ; czy dziecko chrapie (jest przeziębione), czy ma ku temu powody zdrowotne, czy są to problemy z karmieniem piersią, refluks, problemy z żołądkiem po rozpoczęciu pokarmów stałych, alergie lub coś innego.

  • Upewnij się, że dziecko znajduje się w tym samym pokoju, ponieważ może to zmniejszyć potrzebę wstawania z łóżka. Matka może pozwolić dziecku spać obok niej w łóżku. Partner może ewentualnie spać przez jakiś czas w innym pokoju, dzięki czemu jeden z partnerów będzie mógł spać i mieć dodatkową nadwyżkę w ciągu dnia.

  • Upewnij się, że masz dobrą rutynę puttowania.

  • Pamiętaj, aby w ciągu dnia wychodzić na zewnątrz. Z wózkiem warto wybrać się na długi spacer.

  • Zadbaj o to, aby odżywiać się zdrowo i różnorodnie.

  • Czasami może pomóc niewielka zmiana drzemek w ciągu dnia lub ułożenie dziecka na noc nieco później.

  • Jeśli masz partnera, partner może czasami przejąć kontrolę. Abyś mógł sobie pozwolić na dobrą, długą drzemkę, najlepiej za kilka godzin.

  • Może się też zdarzyć, że partner zabierze Twoje dziecko rano, gdzie będziesz mogła spać.

  • Jeśli później trudno jest dziecku się przytulić, możesz pozwolić mu na nocną drzemkę. Po wieczornej drzemce możesz pozwolić dziecku trochę posiedzieć na podłodze lub pobawić się i poruszać, w zależności od wieku. Następnie, po kilku godzinach, możesz ponownie przytulić swoje dziecko. Tutaj nie musisz ponownie przechodzić przez procedurę puttowania.

Możliwe pozycje do karmienia piersią w nocy

  • Leżenie na boku
  • Wyluzowany
  • Leżenie na plecach

Czy karmienie piersią stało się nawykiem mojego dziecka?


Czy częste budzenie się w nocy, gdy dziecko chce karmić piersią, stało się już jego nawykiem? Tak,
być może jest tak, że karmienie piersią stało się nawykiem i jedynym sposobem na urodzenie dziecka,
znów zasnąć. To wy, rodzice, decydujecie, czy jest to zły nawyk. Następnym razem
W następnej części omówię częste przebudzenia i karmienie piersią.

W ten sposób możesz delikatnie ograniczyć karmienie piersią w nocy

Jeśli Twoje dziecko ma już ponad 6 miesięcy i nadal karmi piersią raz na godzinę, lub jeśli już się rozwinęło i stało się dla matki problematyczne (tutaj myślę, że mama jest już totalnie wyczerpana i niedługo nie będzie już mogła) możesz spróbować, delikatnie ograniczyć karmienie piersią.

Tutaj jednak musisz mieć świadomość następujących kwestii:

  • Koniecznie zbadaj się, jeśli występują problemy z karmieniem piersią. Czy Twoje dziecko ma prawidłową technikę ssania i prawidłowo się przysysa?

  • Czy Twoje dziecko cierpi na chorobę, która powoduje, że budzi się w nocy wiele razy, aby nakarmić piersią?

  • Czy chcesz ograniczyć karmienie piersią, ponieważ stało się ono zbyt trudne, czy może presja z zewnątrz sprawia, że ​​nie chcesz już częstego karmienia nocnego? Wielu matkom mówi się, że to nienormalne, gdy dziecko chce karmić piersią raz na godzinę.

  • Jeśli chcesz ograniczyć karmienie piersią, bo myślisz, że dzięki temu będziesz spać dłużej w nocy, muszę Cię rozczarować, bo najprawdopodobniej nie zmieni to częstych wybudzeń.

Jeśli uważasz, że ograniczenie karmienia piersią najlepiej odpowiada Twojej rodzinie, krótko omówię, nad czym możesz spróbować popracować.

  • Kiedy dziecko się obudzi, zamiast podawać pierś, możesz spróbować się z nim przytulić.

  • Jeśli dziecko używa smoczka, smoczka lub czegoś innego, możesz zamiast tego dać to dziecku. Może się również zdarzyć, że będziesz musiał wstać i przejść się z dzieckiem. Jeśli Twoje dziecko zaczyna płakać, radzę położyć je na bok i nakarmić. Uwaga. należy pamiętać, że produkcja mleka może się zmniejszyć.

  • Pozwól drugiemu rodzicowi (jeśli jest Was dwoje) zabrać dziecko, gdy się obudzi.

  • Skróć karmienie piersią. Można to zastosować szczególnie wtedy, gdy dziecko karmi piersią przez dłuższy czas, w nocy. Tutaj możesz zdjąć dziecko np. po 10 minutach i przytulić je do siebie, lekko kołysać z boku na bok i całować. To jest to, czego Twoje dziecko pragnie najbardziej prawdopodobnie usiądzie w Twoich ramionach. Po kilku dniach możesz zdjąć dziecko po 5 minutach, po kilku dniach po 3 minutach itd.

  • Zanim sam pójdziesz spać, możesz podarować dziecku wymarzoną łzę. Miejsce, w którym karmisz swoje dziecko piersią, gdy śpi. Na niektóre dzieci działa to dobrze, na inne w ogóle nie pomaga.

Czy pomoże dać podróbkę zanim dziecko pójdzie spać?

Czy powiedziano Ci również, że Twoje dziecko będzie spało lepiej, jeśli:

  • Jeśli dostanie wieczorną butelkę.

  • Jeśli przestaniesz karmić w nocy i zamiast tego podasz butelkę.

  • Że pomoże ci zasnąć, jeśli zaczniesz od owsianki.

  • Że pomoże to zasnąć, jeśli Twoje dziecko dostanie dużo jedzenia tuż przed snem

Spotkałam wiele rodzin, które są bardzo sfrustrowane zarówno dlatego, że mają pewne opóźnienia w zasypianiu, jak i dlatego, że uważają, że ich małe dziecko w ogóle nie jest gotowe, aby zacząć jeść owsiankę. Ale czy w ogóle pomoże to dziecku zasnąć, jeśli dostanie owsiankę, butelkę lub przestanie karmić piersią w nocy? Nie, nie bardzo.

Badanie wykazało, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym od najmłodszych lat mogą spać nieco dłużej niż dzieci karmione piersią. Dzieje się tak dlatego, że dziecko zwykle pobiera więcej mleka na raz i ponieważ mleko modyfikowane jest nieco trudniejsze do strawienia niż mleko matki. Jednak badanie wykazało również, że gdy dzieci mają około 3-4 miesięcy, nie ma już takiej różnicy w śnie dzieci otrzymujących rekompensatę i dzieci karmionych piersią.

Ta różnica w czasie snu pomiędzy dziećmi karmionymi piersią a dziećmi sztucznymi wynosi może kilka minut. Nie mówimy o różnicy godzin. Rodzicom, których dziecko jest karmione piersią i które mają problemy ze snem, często mówi się, że jeśli zamiast tego dziecko będzie karmione butelką, będzie mogło przespać całą noc. Nie jest to do końca prawdą. W innym badaniu starano się sprawdzić, czy wprowadzenie pokarmu stałego spowoduje, że dzieci będą spać dłużej lub przesypiać całą noc. Badanie wykazało, że wprowadzenie stałego pokarmu i sen nie mają związku.

Do dziś rodzicom zaleca się podawanie dziecku kleiku w butelce przed snem. Jest to nadal zalecane, nawet jeśli dziecko ma zaledwie kilka miesięcy. Nie radzę tego robić, gdyż nie ma to wpływu na sen, a dziecko może się udusić.

Przeczytaj także artykuł „Kiedy dziecko może jeść owsiankę z puree?”

Okazuje się, że dzieci, które zostaną wprowadzone do pokarmów stałych przed ukończeniem 6 miesiąca życia, mogą mieć większe trudności ze snem w nocy. Jest to frustrujące dla rodziców, ponieważ właśnie powiedziano im, że wprowadzenie pokarmu stałego przed ukończeniem 6 miesiąca życia może pomóc dziecku w zasypianiu.

Trzecie badanie wykazało, że matki karmiące piersią na ogół śpią lepiej niż matki karmiące piersią. Wykazano, że jest to aż o 45 minut więcej niż w przypadku matek udzielających kompensacji w ciągu nocy. Jak to możliwe?

Łatwiej i szybciej jest ułożyć dziecko w nocy. Jeśli mama musi wstać, żeby zrobić butelkę, musi wstać całą drogę i spędzić czas na robieniu butelki. W ten sposób matka jest bardziej zakłócana podczas snu. Niektóre matki karmiące piersią w nocy w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy, że karmią piersią w nocy lub nie pamiętają tego następnego ranka. W większości przypadków dziecko zasypia także karmione piersią w nocy.

Oszczędzaj czas dzięki subskrypcji Tuttelu

Pozbądź się jednego zmartwienia mniej i uzyskaj subskrypcję pieluszek Tuttelu. W Tuttelu otrzymujesz w abonamencie luksusowe pieluszki i czyste produkty do pielęgnacji niemowląt, dostarczane co miesiąc pod Twoje drzwi.

Sam układasz abonament tak, aby odpowiadał potrzebom Twoim i Twojego dziecka. Wtedy prawdopodobnie upewnimy się, że dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz, zanim skończy Ci się - Tuttelu jest Twoją pomocną dłonią.

Powrót do blogu