Derfor skal din baby ligge på maven

Dlatego Twoje dziecko powinno leżeć na brzuchu

" Nie wszystkie dzieci uważają czas spędzony na brzuszku za przyjemny. Może to być dla Ciebie bardzo frustrujące - ciągle powtarzane, że ważne jest, aby Twój mały kotek leżał na brzuchu. Na szczęście Ty i Twoje dziecko macie wiele do zrobienia Partnerka może zadbać o to, aby czas, w którym dziecko chce leżeć na brzuszku, został wykorzystany najlepiej jak to możliwe.

Mie Lindholm i Tina K. Rasmussen, założycielki EaseYourBaby, licencjonowane osteopaty i fizjoterapeuci specjalizujący się w leczeniu dzieci i niemowląt.

Ledwo puściłaś dziecko, a już widzisz, że usta zaczęły się zakrzywiać. Wiesz od razu. Wkrótce zaczynają się niezadowolenie. Potem nieco bardziej natarczywy dźwięk, a potem płacz. Tak jakby Twoje dziecko kazało Ci zrozumieć, że 30 sekund na brzuchu w zupełności wystarczy na dzisiaj.

Rodzice są znani z tego, że biją się, jeśli jest coś, co naszym zdaniem moglibyśmy zrobić lepiej. Lub jeśli nie będziemy się wystarczająco starać. Musisz przestać to robić, ponieważ ty i twój partner dajecie z siebie wszystko. Układanie dziecka na brzuchu to jeden z obszarów, który, jak wiemy, frustruje wielu rodziców. Spotykamy się z Tobą w naszych klinikach, gdzie jesteś głęboko sfrustrowany, ponieważ ciągle powtarzasz, że bardzo ważne jest, aby układać dziecko na brzuchu. Ale co, do cholery, robisz, gdy dziecko się nie bawi?

W tym artykule wyjaśnimy, jak zapewnić najlepszą możliwą jakość okresu karmienia na brzuszku, aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony z dzieckiem. Mamy też kilka rad dla rodziców, których dziecko w ogóle nie chce leżeć na brzuchu. Bo tak – czas na brzuszku jest ważny. Z fizjologicznego punktu widzenia jest to jedna z tych rzeczy, przy których warto być wytrwałym, gdyż czas spędzony na brzuszku ma znaczący wpływ na wytrzymałość organizmu dziecka.

Czas na brzuszek – kiedy go wprowadzić i jak?

Mniej więcej w momencie, gdy Twoje dziecko skończy pierwszy miesiąc życia i nawiąże się między Wami pierwsza więź, możesz równie spokojnie rozpocząć trening na brzuszku.

Kiedy Twoje dziecko leży na brzuszku, musisz zadbać o to, aby było mu pełne i wygodne. Ponadto ważne jest, aby rozpoczynać w krótkich odstępach czasu, ponieważ na początku może to być bardzo trudne dla Twojego dziecka.
Jeśli to konieczne, zacznij od położenia dziecka na brzuchu lub klatce piersiowej albo na twardej, pochyłej powierzchni. Pochylona pozycja ułatwia dziecku pracę, ponieważ grawitacja jest nieco mniejsza, dzięki czemu łatwiej jest trzymać główkę.

W ten sposób możesz uzyskać wysoką jakość w czasie pobytu na brzuszku.

Kiedy Twoje dziecko ma około dwóch miesięcy, czas spędzony na brzuszku staje się coraz bardziej interesujący i jest wiele rzeczy, o których możesz wiedzieć. Na przykład, symetryczne ciało dziecka lepiej będzie wygodnie leżeć na brzuchu – tak samo dobrze jest rozgrzać napięty kark przed ćwiczeniami. Dokładnie tak, jakbyś to zrobił, gdybyś sam trenował.

W tym celu nakręciliśmy krótki film , w którym najpierw pokazujemy, jak rozgrzać mięśnie szyi dziecka, a następnie w prosty sposób wprowadzić drobne poprawki w dziecku, aby dobrze bawiło się na brzuszku.

Lista kontrolna: Jak dziecko najlepiej spędza czas na brzuszku?

  1. Oba łokcie oprzyj na podłodze. Ciężar musi być równomiernie rozłożony na oba ramiona. Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż trzy miesiące, łokcie można przesunąć do przodu, mniej więcej w stronę oczu dziecka. Może być konieczne podparcie łokci, aby je tam pozostały. Łopatki powinny być najlepiej skierowane w stronę ziemi, a tym samym z dala od uszu.
  2. Dziecko musi patrzeć prosto w górę i przed siebie. Główka dziecka powinna znajdować się na jednej linii z tułowiem, tj. aby klatka piersiowa była uniesiona, a podbródek nieco bliżej klatki piersiowej. Możliwe, że możesz znajdź ciekawe zabawki, które zachęcą Twoje dziecko do wyjścia.
  3. Połóż jedną rękę na pupie dziecka i popchnij ją w dół. Jeśli pupka dziecka ma tendencję do zjeżenia lub kolana chcą się unieść, możesz delikatnie przytrzymać pupę dłonią lub łokciem. Drętwienie kroków lub poruszające się kolana nie są oznaką, że Twoje dziecko chce się raczkować. Zamiast tego wskazuje, że w tej pozycji nie rozwinęła się jeszcze wystarczająca siła i stabilność.
  4. Jakość ponad ilość. Raczej miej wiele krótkich przerw w ciągu dnia. Jeśli ułożysz dziecko we właściwej pozycji, Twoje dziecko w naturalny sposób stanie się silniejsze z dnia na dzień.
  5. Połóż się z dzieckiem na podłodze lub podnieś dziecko do swojego wzrostu. Często widzimy, że zapewnia to dzieciom dłuższą i dobrą zabawę na brzuszku.
  6. A jeśli wydaje Ci się to niewiarygodne, że dziecko nie będzie długo leżało na brzuszku, spróbuj ułożyć się na podłodze w prawidłowej pozycji tak długo, jak Twoje dziecko. To zaskakująco trudne.

Twoje dziecko w ogóle nie chce leżeć na brzuchu?

Nadchodzi dobra wiadomość. Jest inny sposób, w jaki możesz stymulować dobry czas na brzuszku – bez konieczności układania dziecka na brzuchu.

Kiedy Twoje dziecko ma od dwóch do trzech miesięcy i leży na plecach, powinno w naturalny sposób zacząć podnosić nóżki. Kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a kolana powinny znajdować się powyżej bioder. Jeśli zauważysz, że dziecko nie robi tego samodzielnie, włóż rękę pod pupę dziecka. Ręka trochę ułatwia podniesienie nóg i z miłością pomaga w drodze. Można też położyć dywanik lub coś innego. Wartościowe może być również lekkie uciskanie żeber dziecka, ponieważ zapewnia to lepszy kontakt z mięśniami brzucha.

A następnie chcemy jeszcze wspomnieć o jednej ostatniej rzeczy.

Jeśli Twoje dziecko wydaje się zaniepokojone leżeniem na brzuchu – a może w ogóle nie chce leżeć na brzuchu – dobrym pomysłem może być sprawdzenie dziecka pod kątem napięcia. W tym miejscu zalecamy znalezienie kompetentnej opiekunki do dziecka w Twojej okolicy.

Powrót do blogu