Wszystko, co musisz wiedzieć o pieluchach

Wszystko, co musisz wiedzieć o pieluchach

Kiedy powinienem zmienić pieluszkę mojemu dziecku?

Regularnie zmieniaj pieluchę swojemu dziecku – pamiętaj, że noworodki i niemowlęta wymagają częstszego przewijania niż starsze dzieci. W pierwszych miesiącach noworodka należy przewijać od sześciu do dziesięciu razy dziennie. Bardzo małe dziecko oddaje mocz tylko po trochu na raz, za to często. Czyli mniej więcej co 3 godziny dziennie.

Praktyczne jest zmienianie dziecku pieluszki podczas posiłku. Kiedy dziecko już się „odbiło”, czas zmienić pieluchę. Jeśli bardzo małe dziecko jest jednocześnie głodne i potrzebuje zmiany pieluchy, możesz zacząć od podania mu jedzenia. Gdy dziecko się uspokoi, możesz zmienić pieluchę i kontynuować karmienie.

Na noc możesz po prostu zmienić pieluszkę, jeśli wyciekła lub dziecko wypróżniło się. Zawsze pamiętaj o zmianie pieluchy swojego dziecka przed położeniem go spać w nocy. Ważne, aby w nocy panowała cisza i spokój, gdyż zwiększa to szansę na to, że dziecko zaśnie na kilka godzin z rzędu.

Zawsze zmieniaj pieluchę zaraz po wypróżnieniu się dziecka
Zawsze zmieniaj pieluchę dziecka zaraz po wypróżnieniu.

Dziecko karmione butelką musi codziennie wypróżniać się. Dziecko całkowicie karmione piersią może wypróżniać się od siedmiu razy dziennie do raz na siedem dni (kiedy ma kilka miesięcy).
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko oddaje stolec zbyt często, czy zbyt rzadko, zawsze powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jak sprawdzić, czy w kupkach pieluszek jest siusiu

Trudno jest zauważyć, czy w pieluszce pełnej odchodów znajduje się siusiu. Ale jest przez większość czasu. Ile możesz się dowiedzieć, trzymając w jednej ręce nową pieluchę, a w drugiej brudną. Jeśli w brudnej pieluszce jest więcej ciężaru, oznacza to, że jest w niej także mocz, więc pieluszki, które wypróżniło się Twoje nowo narodzone dziecko, wliczają się do pieluszek mokrych.

Jednorazowe pieluszki dobrej jakości często sprawiają wrażenie suchych, nawet jeśli dziecko nasikało do pieluszki. Nie pozwalaj dziecku nosić mokrej pieluszki zbyt długo, nawet jeśli pielucha dobrze się wchłania.

Skóra dziecka musi być czysta i sucha. Dobrym pomysłem jest całkowite usunięcie pieluszki z mojego codziennego użytku. 15 minut, aby skóra dziecka mogła oddychać.

Ile pieluch należy używać?

Twoje dziecko będzie początkowo musiało być zmieniane 6–10 razy dziennie i często będzie używać pieluszek do ukończenia 2 ½ – 3 lat. Po ukończeniu 3. roku życia wiele osób nadal używa pieluszek w nocy, dlatego też wiele pieluszek należy kupować dziecku w okresie pieluszkowym.

Jeśli masz wątpliwości, ile pieluszek zużywa Twoje dziecko w ciągu dnia, rozpocznij dzień od ułożenia 6 pieluszek przy przewijaku. Kiedy zużyjesz je w ciągu jednego dnia, wiesz, że Twoje dziecko ma dość jedzenia, a Ty musisz znaleźć kolejną lub dwie pieluszki.

Jak zmienić pieluchę swojemu dziecku

Przed właściwą zmianą pieluszki dobrze jest zebrać wszystkie potrzebne rzeczy, tak aby były gotowe, np. umywalkę, myjki, czyste pieluszki, ręczniki lub pieluszki materiałowe do suszenia, bieliznę itp.

Większość bardzo małych dzieci nie lubi się rozbierać, więc gdy trzeba zmienić pieluchę, Twoje dziecko będzie spokojniejsze, jeśli w międzyczasie pozwolisz mu zachować część ubranek. Dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku bodystockingów i tym podobnych, które można rozpiąć u dołu.

Możesz bezpiecznie chwycić dziecko, gdy je zmienisz. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, że ​​wiesz, co robisz. Nie spiesz się i przestań, jeśli dziecko zacznie płakać. Pociesz go lub trzymaj blisko siebie, aż się uspokoi, zanim będziesz mógł kontynuować.

Zmiana pieluchy krok po kroku

- Zdjąć zużytą pieluchę z dziecka. Złóż go wokół zawartości i umieść w zamkniętym wiadrze lub torbie na pieluchy.
- Umyj dziecko ściereczką jednorazową lub bawełnianą.
- Używaj letniej wody bez mydła.
- Delikatnie osusz skórę pieluchą lub miękkim ręcznikiem. Można również delikatnie wysuszyć suszarką.
- Dobrze jest codziennie całkowicie zdejmować dziecku pieluchę na 15 minut, aby skóra mogła odetchnąć.
- Załóż nową pieluchę i ponownie ubierz dziecko.

Niemowlęta
Dzieci, które tylko sikały, nie trzeba myć przy każdej zmianie pieluszki. Ale jeśli dziecko ma stołek, bardzo ważne jest, aby dostać się we wszystkie zagięcia, między kulki itp.

Możesz pozwolić dziecku położyć się na chwilę z gołym tyłkiem i wysuszyć na powietrzu. Następnie można pozwolić dziecku na swobodne poruszanie nogami bez pieluszki – ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest całkowite zdejmowanie pieluszki codziennie na 15 minut, aby skóra mogła oddychać. Możesz także osuszyć to miejsce pieluchą lub miękkim ręcznikiem lub delikatnie wysuszyć suszarką. Ważne jest, aby przed ponownym założeniem dziecka w pieluszkę skóra była całkowicie sucha.

Nieco starsze dzieci
Starsze dzieci należy myć wodą i ewentualnie mydłem przy każdej zmianie pieluszki. Pieluchy są dość ciasne i u starszych dzieci (1/2 – 3 – 4 lata) nie zmienia się ich tak często. W tym przypadku konieczne jest umycie wodą i ewentualnie mydłem, jeśli okolica pieluszki jest zabrudzona. Dziecko może też łatwo wyczuć zapach brudnych pieluszek – a to nie jest przyjemne ani dla niego, ani dla otoczenia. Odparzenia pieluszkowego może doświadczyć także dziecko, które zbyt długo nosi tę samą brudną pieluchę.

Jak myć odpowiednio chłopców i dziewczynki
Chłopcom myje się okolice penisa oraz na i pod jądrami. Nie należy odciągać napletka, jeżeli jednak na końcówce pisuaru pojawi się niewielka ilość odchodów, należy go usunąć.

Dziewczyny myje się i suszy od pochwy i odwrotnie, w stronę odbytnicy. Jeśli pomiędzy wargami sromowymi znajduje się kał, należy go dokładnie zmyć – zawsze od przodu do tyłu – tak, aby kał i bakterie nie przedostały się przez cewkę moczową do pochwy. Należy pozwolić na pozostawienie ochronnej warstwy tłuszczu płodowego u noworodka.

Użyj zmiany pieluszki, aby „rozmawiać” z dzieckiem, utrzymywać kontakt wzrokowy, uśmiechać się i przytulać dziecko. Powiedz dziecku, co robisz lub cokolwiek przychodzi ci na myśl. Twój głos uspokaja dziecko i sprawia, że ​​czuje się bezpiecznie.

Sprawdź pieluchę, aby zobaczyć, jak radzi sobie Twoje dziecko

Czy Twoje dziecko ma się dobrze? Czy wystarczy do jedzenia?


W pierwszych dniach po porodzie łatwo o wątpliwości. Możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy Twoje dziecko dostało to, czego potrzebuje, sprawdzając zawartość pieluszki.

W pierwszym tygodniu życia stolec dziecka i ilość oddawanego moczu zmieniają się z dnia na dzień. Dzięki temu pieluszka daje wskazówkę, jak radzi sobie dziecko i czy pobiera wystarczającą ilość mleka.

Dzień 1️-2: Dziecko oddaje pierwszy mocz w ciągu 24 godzin po urodzeniu. Następnie dziecko oddaje mocz 2 lub więcej razy dziennie. Dziecko oddaje 1 lub więcej stolców dziennie. Przez pierwsze kilka dni stolec jest czarny/brązowy/ciemnozielony, a także lepki i lepki.
Dzień 3️-4️: Dziecko oddaje teraz mocz co najmniej 3 razy i oddaje stolec co najmniej 2 razy dziennie. Kolor stolca zmienia się i staje się bardziej zielony.
Dzień 5-6️: Mleko napłynęło i dziecko ma teraz co najmniej 5 ciężkich pieluszek dziennie (ciężkich, bo dziecko częściej oddaje mocz). Dziecko oddaje co najmniej 4 stolce dziennie, a kolor stolca jest inny zmienił się na żółto-zielony.
Dzień 7️: Dziecko ma teraz co najmniej 6 ciężkich pieluszek dziennie. Częstotliwość wypróżnień może się nieznacznie zmniejszyć. Dziecko oddaje teraz co najmniej 3 stolce dziennie (większe niż 5 koron). Kał jest żółty i ma kwaśny zapach. Ma luźną/miękką konsystencję i może być lekko ziarnisty.
Niektóre dzieci mają żółte stolce przed 7. dniem życia – oznacza to po prostu, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka i dlatego jest to dobry znak.

Kiedy należy zmienić rozmiar pieluszki?

Większość dzieci wyrasta z pierwszego rozmiaru pieluszki w ciągu 3–6 tygodni. Pielucha w złym rozmiarze może, oprócz dyskomfortu, powodować przeciekanie. Jeśli doświadczysz, czas zwiększyć rozmiar pieluszki;

- Powtarzający się wyciek
- Ślady na udach i brzuchu po pieluszce
- Trudno jest zamknąć pieluchę

Trzeba o tym pamiętać kupując pieluszki
Ważne jest, aby pieluszka była dobrze dopasowana do dziecka. Nie może być ciasny i nie może krępować ruchów dziecka. Nogawki i plecy muszą być elastyczne, taśma i rzep muszą umożliwiać kilkakrotne otwieranie i zamykanie, aż pieluszka będzie dobrze dopasowana.
Pieluszka musi być dopasowana do rozmiaru dziecka – waga podana jest na opakowaniu. Jeśli Twoje dziecko waży np. 6 kg, to pielucha z oznaczeniem wagi 3-6 kg często będzie za mała, wybierz zamiast niej pieluszkę z oznaczeniem wagi 5-9 kg. Starsze dzieci wiedzą to samo.
Przed wyrzuceniem pieluszka musi także dać się owinąć wokół zawartości i zamknąć. Jeśli to możliwe, zawsze wybieraj pieluszki i produkty pielęgnacyjne bez perfum i z Nordic Ecolabel. W przeciwnym razie u dziecka istnieje ryzyko rozwoju alergii.

Czym charakteryzują się pieluszki jednorazowe?

Pieluchy jednorazowe składają się z rodzaju chłonnej masy papierowej oraz superchłonnego rdzenia, zakończonego warstwą skierowaną w stronę dziecka, która jest dostosowana do delikatnej skóry dziecka i utrzymuje ją suchą, oraz warstwą zewnętrzną, która chroni przed zamoknięciem przez ubranko.

Pieluszki jednorazowe dostępne są w różnych rozmiarach, dostosowanych do wagi dziecka. Istotne jest również, aby pieluszki były przetwarzane z myślą o zrównoważeniu środowiskowym. Co roku rodzi się ponad 65 000 nowych użytkowników małych pieluszek, którzy codziennie korzystają z wielu pieluch. Obciąża środowisko. Istnieją pieluszki ze znakiem Łabędzia, które spełniają wymogi ekologiczne. Organy odpowiedzialne za opiekę zdrowotną zalecają rodzicom wybieranie produktów z oznakowaniem ekologicznym.

Czym charakteryzują się pieluszki Tuttelu?

Jakość to dla nas optymalna chłonność, ochrona przed przeciekaniem, idealne dopasowanie, miękkość i przyjazność dla środowiska.

Dzięki superchłonnemu, cieńszemu wkładowi oraz miękkiej, elastycznej gumce w pasie i nogawkach, pieluszka dla niemowląt jest przyjemna w noszeniu. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić Twojemu dziecku suchość – nawet w nocy.

Pieluszka jest pozbawiona perfum i balsamu, gdyż jest to niepotrzebne dla dziecka i funkcjonalności pieluszki.

Pieluchy dziecięce Tuttelu z oznakowaniem ekologicznym są projektowane i produkowane w Danii.

Jak uniknąć wysypki pieluszkowej

Biegunkę objawia się zaczerwienieniem na dnie. Mogą to być małe czerwone plamki, ale mogą to być również duże czerwone tarcze na skórze. Jeśli jest naprawdę źle, mogą pojawić się dziury i rany.

Wysypka pieluszkowa często pojawia się, gdy dziecko zbyt długo nosiło pieluchę, która była zbyt mokra od siusiu lub kału. To kwas obecny w moczu i kale niszczy skórę dziecka. U dzieci może pojawić się zaczerwienienie od spodu w związku z biegunką, podczas której możesz nie zauważyć, że dziecko ma coś w pieluszce i dlatego nie zmienia się go wystarczająco często.

Zawsze zwracaj uwagę na to, czy Twoje dziecko wymaga przewijania, a jeśli Twoje dziecko jest w okresie choroby i np. biegunki, wtedy oprócz częstych przebieranek dobrym pomysłem będzie zastosowanie do aplikacji maści. Maść zabezpieczy skórę dziecka tworząc błonę, dzięki której kwasy zawarte w kale nie przedostaną się tak łatwo przez skórę. Maść może zatem pomóc trochę zapobiec.

Stara gospodyni domowa radzi, żeby nie mieć czerwonych pośladków: przecieraj się przegotowaną wodą.

Czym są chusteczki z przegotowaną wodą?

Gotowane ściereczki wodne to rada starej gospodyni domowej na czerwone dziecięce tyłki.

Zasada jest taka, że ​​bierzesz miękką bawełnianą tkaninę – na przykład starą, wypraną pościel – i wycinasz kwadratowe kawałki, które nadają się do założenia na pupę dziecka.

Kawałki materiału są gotowane, schładzane, skręcane i umieszczane na jądrach dziecka oraz pomiędzy nimi, w miejscach, gdzie skóra dziecka jest wyraźnie zanieczyszczona kwasami pochodzącymi z kału i moczu. Ugotowane ściereczki możesz przechowywać w małym wiaderku z odrobiną przegotowanej wody, które stoisz na przewijaku. Następnie możesz codziennie przygotowywać nową porcję.

Do ściereczek nie używa się żadnych maści ani kremów, dlatego ważne jest, aby zmieniać ściereczki, wyrzucać je i zakładać nowe przy każdej zmianie pieluszki.

Źródła:
Krajowa Rada Zdrowia, sundheds.dk i sundhedspjersken.dk

Powrót do blogu